Marzenia są jak żagle na oceanie życia, lecz bez wiary i wiatru zostaną jedynie bezużytecznym płótnem. Bądź wiatrem, poruszającym żagle…
Każda podróż zaczyna się od marzenia. I my zamierzamyspełnić marzenie 30 osób niepełnosprawnych o podróży ich życia: pielgrzymce do Rzymu.
Marzenie o spotkaniu z Papieżem, o odwiedzeniu Grobu Św. Jana Pawła II, o poznaniu zabytków Wiecznego Miasta i Watykanu, wizycie na Kahlenbergu w Wiedniu – miejscu zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, o zwiedzeniu Bazyliki Św. Antoniego w Padwie, sanktuarium w Manoppello, Loreto i wreszcie – na zakończenie – o relaksie nad Adriatykiem, w Rimini.
Sześciu uczestników pielgrzymki porusza się na wózkach inwalidzkich. Istotną informacją jest, że wśród uczestników są podopieczni (15 osób) Domu Pomocy Społecznej "Baranowicka" w Białymstoku. Najmłodszy uczestnik, chłopiec z autyzmem, ma 4 lata. Dwójka wózkowiczów jest w wieku 12 lat. Z dzieci jest jeszcze siedemnastolatka z zespołem Downa.
Podróże ... zapewne nie są niezbędnym składnikiem naszej egzystencji, jednak dla człowieka XXI wieku stanowią bardzo ważny wskaźnik jakości życia.
Podróżowanie w celach poznawczych czy wypoczynkowych nie tylko pozwala na regenerację sił psychicznych i fizycznych, dostarcza też satysfakcji z poznawania nowych światów, z pokonywania własnych słabości. Podróżowanie, doświadczenia i przeżycia zeń płynące, szczególnie mocno wpływają na kondycję psychofizyczną osób niepełnosprawnych, są niezwykle ważnym elementem rehabilitacji medycznej.
Chcemy udowodnić, że niepełnosprawność nie oznacza rezygnacji z realizacji pasji i marzeń, nie może być powodem zamykania się w czterech ścianach domów czy ośrodków rehabilitacyjnych. Osoby niepełnosprawne są nie tylko pacjentami i kuracjuszami, ale również podróżnikami, wędrowcami, pielgrzymami. Przy wsparciu i pomocy mogą być odkrywcami nieznanego i pozornie tylko niedostępnego dla nich świata Udowodnimy to wszystkim: i społeczeństwu i samym niepełnosprawnym i ich rodzinom.
Przy wsparciu i pomocy, głównie finansowej bądź rzeczowej – o to prosimy w imieniu naszych Marzycieli. Bez dofinansowania bowiem nie zrealizują oni swojego wielkiego marzenia o cudownej podróży życia.
Ze względu na ograniczenia ruchowe części uczestników i aby nie wykluczać ich z przepięknego i najprawdopodobniej jedynego w ich smutnym życiu takiego wydarzenia korzystamy z dostosowanego do ich potrzeb środka transportu – autokaru z podnośnikiem. Wynajęcie go jest niezbędne, by wszyscy uczestnicy wyprawy, zwłaszcza najbardziej wykluczani z dostępu do podróże wózkowicze, czuli się godnie. Niestety, w Polsce jest tylko jeden taki autokar. Wynajęcie go znacznie podnosi koszt wyprawy. Nie chcemy z tego powodu nikogo wykluczać. Stąd nasza wielka prośba o wsparcie naszych działań poprzez wpłaty na konto organizatora – naszego Stowarzyszenia. Przy wpłatach wystarczy dopisek: „Rzym”.
Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc w spełnieniu marzenia, pięknego marzenia osób niepełnosprawnych, w tym dzieci i młodzieży, o podróży życia. Podróży, która pozwoli na oderwanie się od szarej i bolesnej często codzienności.
Nr naszego konta:
71 1020 1332 0000 1002 0026 3921
Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi
ul. Konwaliowa 3 lok A, 15-674 Białystok
NIP: 5422786221
z dopiskiem RZYM 2015
Wszystkie wpłaty, dokonane na ten cel, można odliczyć od podatku za rok 2015. Prosimy także o darowizny rzeczowe: trwałą żywność, słodycze, owoce, napoje, środki higieny, niezbędne podczas podróży. W sumie jest 50 uczestników: 30 osób niepełnosprawnych i 20 opiekunów.
Za każdą pomoc będziemy bardzo wdzięczni. Jako organizacja NON PROFIT nie mamy bowiem żadnych dochodów poza darowiznami oraz wpływami z 1% od podatku od osób fizycznych (KRS 0000144665)
Wspólnie spełnijmy przepiękne marzenie o Podróży Życia osób z niepełnosprawnościami. Bo marzenia są jak żagle na oceanie życia, lecz bez wiary i wiatru zostaną jedynie bezużytecznym płótnem. Bądź wiatrem, poruszającym żagle, umocnij wiarę tych, którzy tak bardzo tego potrzebują.
„Cudownie jest odkrywać świat po swojemu, choćby wędrując na jego krańce. Podróżując uczymy się samych siebie”
Jasiek Mela
„Odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”
Mark Twain
„Podróżować to żyć"
Hans Christian Andersen.
Jest to autokar Mercedes Tourismo L, firmy Mercedes – Benz.
Model zgodny z Dyrektywą 2001/85/WE, gwarantującą wszystkim osobom niepełnosprawnym prawo do nieograniczonej mobilności przy korzystaniu także z autokarów.
W krajach Unii Europejskiej staje się to już standardem, czego niestety nie można powiedzieć o Polsce. Cieszymy się, że dzięki autokarowi Mercedes Tourismo L w wyprawie wezmą także osoby na wózkach inwalidzkich.
Będzie to możliwe, jeśli otrzymamy dofinansowanie do kosztów transportu.
Nie chcemy pogłębiać wykluczenia osób niepełnosprawnych, dlatego zdecydowaliśmy się na droższy, ale niezbędny do przewozu niepełnosprawnych środek transportu.